Costs

3-4-cara-praktis-dan-mudah-menghemat-pengeluaran-dari-rumah-anda-3

 

The cost of groceries have risen over the last few years. Staple prices are still on the rise. Eggs used to be $1.99 but now it ranges from $2.99-$6.99 depending on where you shop and whether the product is organic or not. On the bright side many grocery stores accepts EBT/SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program) which allows low-income families to receive a certain amount of money to buy groceries.Yet, not too many grocery stores accept WIC (Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants, and Children). Cub Food, Festivals, Target, Walmart Super Center, Walgreens, CVS Pharmacy, etc. have been accepting both EBT and WIC. On the other hand transportation also costs money. Many people don’t think too much about paying for gas, bus, train, or parking  fees because it has been so normalized but these are also additional costs to buying groceries.

A lot of these grocery stores in Minneapolis offer organic foods but it is really expensive. You would have to splurge a bit more money on organic foods. Organics cost 2-3 times more than your Non-Organics, in a situation like this a family or individual must decide quality over quantity or vice versa. Many people advocate for eating more organically yet they forget that not all families can afford this kind of food luxury. Not just speaking about families but college students also would not be able to afford organic foods on a part-time salary and full-time school schedule.

Solutions: 

There are always government programs for those low-income families in Minnesota. However, if the assistance of programs like WIC and SNAP/EBT benefits won’t be enough there are other resources such as local Food Shelters, Non-profit/School Free Food Distribution Programs, Farmers Markets, and sharing grocery costs- in the case that the people living in the same household are roommates or students instead of family members. Lunds and Byerlys’ grocery prices can be cheaper than Kowalski’s Market and Whole Foods yet can still be expensive for a family that makes $30,000. Aldi supermarkets and Cub Food has stayed cheaper over the last few years compared to these more well-known and expensive grocery stores.

Couponing is another alternative to limiting stocking up or hoarding product habits and also saves you more money. Make sure you look out for coupons in free newspapers or paid newspaper subscriptions. Free paperless coupons are also available for certain stores and couponing apps and coupon email subscriptions also exist. Many grocery stores have weekly deals which can reduce your grocery costs. According to Cheat Sheet, “If you eat at restaurants on an almost daily basis, or you buy expensive grocery options and frequently eat at restaurants, you may be surprised to see just how fast your overall food bill can add up. If you and your significant other eat dinner out at a decent restaurant five nights per week, that’s 22 restaurant meals (give or take) at a cost of around $45 per meal, or $990. Once you add in the cost of a few groceries, your food cost may end up exceeding the cost of your housing.”

 

Rawes, Erika. HOME / BUDGETING / 3 Signs That You Spend Too Much Money on Food.

              Cheat Sheet-Money & Career, 26 Feb. 2016. Web. 8 Apr. 2016.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s